| WLTP Rækkevidde | 453 km |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Rækkevidde i praksis | 360 km |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Brugbar batterikap. | 91 kWh |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Energiforbrug (WLTP) | 204 Wh/km |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Batteriteknologi | NMC |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Maks. DC-ladehastighed | 200 kW |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Maks. AC-ladehastighed | 11 kW |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Ladetid 10→80% | 26 min |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Ladekurvens fladhed | 58 % |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| V2X – Tovejsladning | Nej |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Maks. effekt | 210 kW |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| 0–100 km/t | 7,9 sek |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Tophastighed | 160 km/t |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Bagagerum (sæder oppe) | 490 L |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Maks. lastvolumen (sæder nede) | 2.469 L |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Frunk tilgængelig | Nej |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Antal sæder | 7 |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Tilhængerkapacitet | 1.000 kg |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Taglastkapacitet | 75 kg |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Længde | 4.962 mm |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Varmepumpe | Ja |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Sædehukommelse (fører) | Nej |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Ventilerede forsæder | Nej |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Opvarmede bagsæder | Nej |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Head-up display (HUD) | Nej |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Panoramatag | Nej |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Trådløs telefonopladning | Ja |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| 360° kamera | Ja |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| OTA-opdateringer | Ja |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Motoriseret bagklap | Ja |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Baghjulsstyring | Nej |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Luftaffjedring | Nej |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Android Auto | Ja |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Apple CarPlay | Ja |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Trådløs telefontilslutning | Ja |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Startpris | 629.990 DKK |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Forsikringspris/år | 22.000 DKK/år |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Vedligeholdelse/år | 4.000 DKK/år |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Restværdi efter 3 år | 45 % |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Leasingpris/md | 8.490 DKK/md |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Køretøjsgaranti | 3 år |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Batterigaranti | 8 år |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Batterigaranti (km) | 160.000 km |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Serviceinterval | 24 mdr. |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Design | 9 1–10 |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Interiørkvalitet | 8 1–10 |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Kørekomfort | 8 1–10 |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Software / Brugerflade | 6 1–10 |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Farvevalg | 8 1–10 |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Byggekvalitet / Pålidelighed | 8 1–10 |
Jan 2026
Kilde: VW.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|