| WLTP Rækkevidde | 576 km |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Rækkevidde i praksis | 460 km |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Brugbar batterikap. | 100 kWh |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Energiforbrug (WLTP) | 182 Wh/km |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Batteriteknologi | NMC |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Maks. DC-ladehastighed | 250 kW |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Maks. AC-ladehastighed | 11 kW |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Ladetid 10→80% | 34 min |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Ladekurvens fladhed | 65 % |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| V2X – Tovejsladning | Nej |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Maks. effekt | 354 kW |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| 0–100 km/t | 3,9 sek |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Tophastighed | 250 km/t |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Bagagerum (sæder oppe) | 627 L |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Maks. lastvolumen (sæder nede) | 2.487 L |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Frunk | 187 L |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Frunk tilgængelig | Ja |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Antal sæder | 6 |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Tilhængerkapacitet | 2.270 kg |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Taglastkapacitet | 100 kg |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Længde | 5.057 mm |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Varmepumpe | Nej |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Sædehukommelse (fører) | Ja |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Ventilerede forsæder | Nej |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Opvarmede bagsæder | Ja |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Head-up display (HUD) | Nej |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Panoramatag | Ja |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Trådløs telefonopladning | Ja |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| 360° kamera | Nej |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| OTA-opdateringer | Ja |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Motoriseret bagklap | Ja |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Baghjulsstyring | Nej |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Luftaffjedring | Ja |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Android Auto | Nej |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Apple CarPlay | Nej |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Trådløs telefontilslutning | Ja |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Startpris | 848.900 DKK |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Forsikringspris/år | 30.000 DKK/år |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Vedligeholdelse/år | 4.000 DKK/år |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Restværdi efter 3 år | 50 % |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Leasingpris/md | 11.490 DKK/md |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Køretøjsgaranti | 4 år |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Batterigaranti | 8 år |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Batterigaranti (km) | 192.000 km |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Serviceinterval | 24 mdr. |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Design | 8 1–10 |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Interiørkvalitet | 7 1–10 |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Kørekomfort | 8 1–10 |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Software / Brugerflade | 9 1–10 |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Farvevalg | 5 1–10 |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Byggekvalitet / Pålidelighed | 6 1–10 |
Jan 2026
Kilde: Tesla.com/da, EV Database DK (15. Jan 2026)
|