| WLTP Rækkevidde | 620 km |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Rækkevidde i praksis | 490 km |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Brugbar batterikap. | 110 kWh |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Energiforbrug (WLTP) | 180 Wh/km |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Batteriteknologi | NMC |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Maks. DC-ladehastighed | 350 kW |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Maks. AC-ladehastighed | 11 kW |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Ladetid 10→80% | 24 min |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Ladekurvens fladhed | 78 % |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| V2X – Tovejsladning | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| V2L – Bil til udstyr | 3,7 kW |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Maks. effekt | 283 kW |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| 0–100 km/t | 5,7 sek |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Tophastighed | 200 km/t |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Bagagerum (sæder oppe) | 620 L |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Maks. lastvolumen (sæder nede) | 2.514 L |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Frunk tilgængelig | Nej |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Antal sæder | 7 |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Tilhængerkapacitet | 2.500 kg |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Taglastkapacitet | 75 kg |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Længde | 5.060 mm |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Varmepumpe | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Sædehukommelse (fører) | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Ventilerede forsæder | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Opvarmede bagsæder | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Head-up display (HUD) | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Panoramatag | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Trådløs telefonopladning | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| 360° kamera | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| OTA-opdateringer | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Motoriseret bagklap | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Baghjulsstyring | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Luftaffjedring | Nej |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Android Auto | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Apple CarPlay | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Trådløs telefontilslutning | Ja |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
|
| Startpris | 799.990 DKK |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Forsikringspris/år | 28.000 DKK/år |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Vedligeholdelse/år | 4.000 DKK/år |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Restværdi efter 3 år | 47 % |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Leasingpris/md | 10.490 DKK/md |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Køretøjsgaranti | 5 år |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Batterigaranti | 8 år |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Batterigaranti (km) | 200.000 km |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Serviceinterval | 24 mdr. |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Design | 9 1–10 |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Interiørkvalitet | 9 1–10 |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Kørekomfort | 9 1–10 |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Software / Brugerflade | 8 1–10 |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Farvevalg | 7 1–10 |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |
| Byggekvalitet / Pålidelighed | 8 1–10 |
Jan 2026
Kilde: Hyundai.dk, EV Database DK (15. Jan 2026)
Forventet lancering DK Q1 2026 – priser estimeret |